LUNAPARK TEHLİKESİ

 • LUNAPARK TEHLİKESİ

  Küçük-büyük herkes için lunapark demek, ışıl ışıl, hareketli bir atmosfer ve eğlence demektir. Biz de ailecek, bu düşünce ile geçenlerde lunaparka gitmiştik. Gençlik parkı kısmı çok tenhaydı ve süs havuzlarından su akmadığı için serinlik de yoktu. Bu  nedenle vaktimizi Lunapark kısmında geçirmek istedik. Ancak Ulus Gençlik Parkı ve Lunapark gezisi, bizim için büyük bir hayal kırıklığı oldu. 

  Küçük çocuğunuz ile eğlenmek ve onun sizin gözetiminizde olduğunu bilerek gönül rahatlığıyla beraber vakit geçirmek isterseniz, çocuğunuzla birlikte binebileceğiniz tek alet, resimde yer alan mavi fil.

  Çocuğunuzun yaşına hitap eden bir çok alet var ancak kullanılabilecek diğer aletlere tek başına bindirilmesi gerekiyor. Ama çocuğunuzu nasıl ve neye güvenerek teslim edebileceğiniz tartışılır. Bir aletteki oyuncağa çocuğumla oturduğumda emniyet kemerinin, bağlantı noktasından ayrılmış olduğunu fark ettim!!! Durumu belirtip başka bir oyuncağa bindim ancak görevli bu alete çocuğun tek başına binmesi gerektiğini söyleyince ve bu manzara ile karşılaşınca indim. Tabi ki çocuğumu tek başına, bu alete ya da başka bir alete bindiremedim.

  Çocuğumuzla eğlenebilmemiz için birlikte binilebilecek alet sayısı artırılmalı, düzenleme yapılmalı, ancak en önemlisi aletlerin güvenliği acilen artırılmalı. Burada ya da herhangi bir işletmede gelişecek bir sorun, kişinin can güvenliğinin tehlikeye atılması, tehlikenin neden ve sonuçları kapsamında, bazen kusursuz bir şekilde bazen de kusur oranında, işletmenin, çalışanların ve işin özünde bağlantılı bulunacak ilgili tüm kurum ve kuruluşların da sorumluluğunu beraberinde getirecektir. Oluşacak bir kazada, ihmali olan tüm ilgililerin karşılaşacağı cezai ve hukuki (tazminat) yaptırımlar da bu kapsamda gündeme gelebilecektir.

  Bir yerde olaylar meydana geldikten sonra, alınacak önlemin, ödenecek tazminatların aslen bir önemi de kalmamaktadır. Çünkü olan olmuştur artık, maddi, manevi zararlar oluşmuş, belki de kişilerde psikolojik travmalar, toplumsal önyargılar ortaya çıkmıştır. Söz gelimi son yıllarda lunaparklarla ilgili kaza haberlerinin artmasının, çoğu kişinin buralarda eğlenmekten vazgeçmesine neden olduğu yadsınamaz bir gerçektir. 

  Tüm ilgili kuruluşların, gerekli tedbirleri alması ya da tedbirlerin alınması için müdahale etmesi, kamu yararı gereğidir. Bu önlemler alınana kadar, temkinli olmaya çalışmak, kendi çapımızda dikkatli olabilmek, belki de eğlenememek ya da az eğlenmek de, ne yazık ki bizlere düşmektedir. 

  Sevgiyle kalın. 

   

   

Yorumlar

 • Çocukla Ankara
  Çocukla Ankara Çocukluğumuzun sayılı eğlence yerlerinden olan Gençlik Parkının bu hale gelmesi ne kadarda acı.
  21 Ağustos 2019 -
 • Hüseyin Tekin
  Hüseyin Tekin Uzun zamandır gitmiyoruz ama keşke hep çocukluğumdaki gibi kalabilseydi, yenileri yapılınca unutulmuş ve bakımsız kalmış yazık
  24 Ağustos 2019 -
 • Av. Nilüfer Antepli
  Av. Nilüfer Antepli Yeni lunaparkı gezmedim ama oranın da tam kapasite çalışmadığını biliyorum. Gişedekiler 5-6 oyuncağın aktif olduğunu, onun dışında çalışan bir şey olmadığını söylemişlerdi. O nedenle içeriye girmedim. Gezen, gören arkadaşlar...  daha fazla
  24 Ağustos 2019 -